ללמוד לרכב על חד אופן

בסדרת סרטונים קצרים אני רוצה להראות לכל אותם בעלי חד אופן שזה אתה פתחו את הקופסא, הרכיבו את חד האופן, וכעת לא בטוחים מה לעשות – מה השלבים הצפויים להם בדרך אל ההצלחה.

פוסט זה נכתב עבורכם והוא מפרט שלב אחרי שלב את התהליכים אותם תעברו בדרך ללימוד הרכיבה.

שלב א: עולים על החד אופן

הכנות: מוצאים מעקה בגובה מתאים, או שמים זוג כסאות עם המשענות כלפייכם. גלגל חד האופן מסובב כך שהפדאל הימני (או השמאלי) נמצא למטה ומצביע על הרגליים שלכם.

ועכשיו שימו את כסא חד האופן בין הרגליים, הניחו את רגל ימין (או שמאל) על הדוושה. את הידיים שימו על המעקה (אם יש מעקה בשני הצדדים – שני כסאות למשל – השתמשו בשני הידדים לאחיזת המעקה). במידה ונשארה לכם יד פנויה – אין צורך לאחוז את הכסא – הוא לא הולך לשום מקום.

לחצו עם רגל ימין (או שמאל) על הדוושה. גלגל חד האופן יסע מעט אחורה ויסיים את התנועה שלו כאשר הוא מתחתכם. סעו קצת קדימה או אחורה עד ששני הרגליים שלכם מאוזנות (כלומר באותו גובה מהרצפה).

שקעו עם כל המשקל שלכם לתוך הכסא ונסו להגיע לשחרור מלא של שרירי הגוף. הרגליים המונחות על הדוושות לא יאפשרו לגלגל תזוזה קדימה או אחורה. שלב זה של השחרור הוא חשוב מאוד. אל תתחילו לנסוע לפני שאתם מרגישים רגועים על חד האופן. ישנם רוכבים לעתיד אשר יגיעו לרגיעה תוך שניות ויש כאלו אשר יידרש להם זמן ממושך יותר, דקות רבות אם צריך. תנשמו עמוק ותחשבו על השחרור.

שלב ב: מוציאים את הגוף קלות מאיזון

לאחר ששיחררתם – הגיע הזמן להוציא את הגוף מאיזון ולהתחיל לתרגל את תנועות הרגליים. הניעו את רגליכם מעט קדימה ואחורה כפי שרואים בסרטון ונסו להגיע לתנועה אחידה ורצופה.

שלב ג: חצי סיבוב – מתחילים לנוע

קחו את היד האוחזת במעקה (או שני הידיים) מעט קדימה. השעינו את פלג הגוף העליון קדימה (לא רק את הראש, התנועה מגיעה מאזור הבטן) וצאו לחצי סיבוב. זה יהיה קשה בפעם הראשונה ומאוד לא יציב, וכל פעם שתעשו את זה זה ישתפר. אם יש לכם מעקה ארוך – הרווחתם. חיזרו על התנועה הזו שוב ושוב. אם בניתם לכם מעקה מכיסאות סעו הלוך, תסתובבו ותעשו את זה שוב. כשתרגישו נוח עם התנועה, כלומר שהיא תבוא בלי הרבה צורך בעבודת רגליים חזקה תוכלו לעבור לשלב הבא.

שלב ד: חצי סיבוב ועוד אחד זה כבר סיבוב שלם

אז אתם יודעים לעשות חצי סיבוב – אז תמשיכו הלאה ותוסיפו עוד חצי סיבוב בסופו של הראשון. וכך לאט לאט תוסיפו חצאי סיבוב אחד אל השני עד שתצליחו לייצר תנועה רציפה. ניתן להעזר במעקה ובעוד עוזר בצד השני כפי שרואים בסרטון. לאחר שמרגישים בנוח עם התנועה הרציפה תוכלו לעזוב את המעקה ולנסוע בעזרתו של עוזר אחד.

שלב ה: משחררים את העוזרים

הגיע הזמן לשחרר. ולרכב לבד.
אתם כבר מסוגלים לרכב יפה עם עוזרים בשני הצדדים – אז עיזבו אחד מהם ורכבו עם עוזר אחד בלבד. חשוב בשלב זה להחזיק את העוזר פעם בצד ימין ופעם בצד שמאל על מנת לא לפתח נטיית הישענות על צד אחד בלבד. כאשר אתם מרגישים בנוח עם העוזר הבודד הגיע הזמן לעזוב אותו לנסות את הרכיבה בכוחות עצמכם. רוב הסיכויים שתצליחו לרכב סיבוב או שניים של הגלגל בשלב הזה. ולאט לאט (או מהר מהר) גם תראו את השיפור. תרגיל שמאוד יכול לעזור הוא לרכב עם מישהו ביחד שכבר יודע ולהחזיק את ידו. כך תוכלו ללמוד רכיבה בקצב הנכון ויהיה לכם על מי להישען מעט.

ולסיום:

נכון בסרטונים אף אחד לא נופל – אבל החיים שלכם הם לא סרטון ביו-טיוב. אתם תיפלו קצת בדרך, למזלכם הנפילות מהחד אופן הם תמיד במהירות איטית ולרוב גם בצורה נוחה על הרגליים. אם אתם מרגישים שאתם עומדים ליפול פשוט הורידו את הרגל מהדוושות אל הרצפה. אפשר וחשוב לתרגל את זה כבר בשלבים הראשונים. למדתם לשבת על חד האופן בנוחות? הזזתם קצת את הגלגל קדימה ואחורה – עכשיו גם “תיפלו / תרדו” ממנו קדימה ואחורה – על הרגליים כמובן.

כמה זמן זה לוקח? הממוצע הסטטיסטי הוא 8 שעות של אימון. בגילאי בר/בת מצווה זה יכול לקחת הרבה פחות ובגיל 6 זה יכול לקחת יותר. הכי חשוב לזכור שמי שיודע לעמוד על רגל אחד וללכת – יצליח גם לרכב על חד אופן!

יש לכם הערות? למדתם לרכב ויש לכם טיפ חשוב? תרשמו לנו בתגובות!